Nedá mi to, abych nereagovala

vložila Ivana 1.6.2012

Nedá mi, abych nereagovala. Teď jsem dočetla úvahu šťastné maminky, která vyjmenovává negativa mateřství. A to má děti zdravé! Nikdo z nás, kteří máme nebo jsme měli to obrovské štěstí, že máme zdravé potomky, si neumíme představit, co prožívají maminky a nejen ony, když mají děti nemocné nebo jakkoliv zdravotně postižené. V těchto případech maminky především, mohou na osobní život celkem zapomenout. Takže vidina toho, že se ve třech letech svého potomka dostanou za kulturou, či jinou zábavou, je v rovině scifi. V této rovině bývají dost často i běžné věci.
Vím o čem mluvím, neboť moje dcera je maminkou holčičky s Aspergerovým syndromem (vysokofunkční autismus) a navíc se špatnou hrubou i jemnou motorikou. Dnes je vnučce 6,5 roku. Od jejich tří let, kdy se začalo toto postižení projevovat, nevíme, co to jsou některé zcela běžné věci. Například vnučka nesnáší jakékoliv rodinné oslavy a sešlosti. Návštěvy u nás či v jiných rodinách jsou omezeny na nezbytně nutné. Výlety téměř nepodnikáme. Do divadla i na dětská představení se s vnučkou chodí zcela sporadicky, nemá ráda množství lidí. Přišli jsme o kamarády, některé přátele (ti ale vlastně ani přáteli nebyli) i některé členy rodiny (ti si myslí, že holčička je fracek a máma absolutní pako). Aspíci, jak jsou děti s Aspergerovým syndromem označovány, jsou neskutečně egoistické a sebestředné. Vůbec je netrápí, že někomu ublíží ani svému nejbližšímu jako je máma, táta nebo ostatní členové rodiny. Sociálním dovednostem se musejí trpělivě učit. Nemají je vrozené. Jejich výchova je pro celou rodinu vyčerpávající, skličující, někdy bez vize na změnu a zlepšení. O množství léku na zlepšení psychiky, které tito „vychovatelé“ do sebe ládují, psát nebudu.
Ale i to je mateřství (rodičovství) se vším všudy. S láskou, se strachem, s obdivem a někdy i s radostí. S radostí například z toho, že se vnučka naučila v 16 měsících chodit, od třech let obstojně chodit po schodech a zvládat obrubníky. Ve čtyřech letech poskočit (vůbec se odlepit od země). V 5 letech usilovného a trpělivého opakovaní zdravit sousedy, občas něco namalovat (do 5 let nemalovala vůbec). Možná se někdy naučí i jezdit na kole, bruslit, plavat – možná! Vlastně patříme mezi ty šťastné, protože naše vnučka se vyvíjí, jde kupředu a snad z ní vyroste i samostatný člověk, i když pro mnohé podivín.
Bohužel mnoho rodičů nemá to, co máme my. Jejich děti nikdy nebudou chodit, vidět, slyšet, sami se nenají, neumyjí. A přesto si myslím, že jejich mámy, tátové nebo ti, kteří s nimi pomáhají, se někdy usmívají, někdy prožijí pocit štěstí a radosti – prostě obyčejně žijí. Tito lidé mají můj neskutečný obdiv! To jsou hrdinové! Myslím, že tyhle mámy by nám o tom, co je nejhorší na mateřství, měly co říct!

 

Předpověď počasí

Počasí Náchod - Slunečno.cz

Rychlý kontakt

Spolek Modré srdce, o.s.

Alexandra Křovinová

tel.: 776 654 710

alexandra.krovinova@seznam.cz

webový kontaktní formulář

IČ:  22741054

Bankovní spojení - ČSOB, a.s.

Poštovní spořitelna

č. ú. 252333522/0300

Charitativní bazar 2017

3.12.2017
8. ročník akce Stromek splněných přání

Celková suma  činí 89 208 korun a bude rozdělena na dvě půlky. Jednu obdrží Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na nákup sanity, druhou dostane náchodský Stacionář Cesta.

Charitativni bazar 2017

více informací v AKTUALITY

Uložit

Uložit

Uložit

Jsme na facebooku